Śp.
Prof. dr hab. Alojzy Czynczyk
był wybitnym specjalistą w dziedzinie szkółkarstwa roślin sadowniczych, przez pięćdziesiąt lat związany zawodowo z Instytutem Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach. Urodził się 8 sierpnia 1933 roku w Nowo-Święcianach na Wileńszczyźnie. W roku 1946 jako repatriant wraz z rodziną przybył na ziemie odzyskane do Giżycka. W 1956 roku, zaraz po ukończeniu studiów w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, rozpoczął pracę w Zakładzie Naukowo Badawczym Dąbrowice, w gospodarstwie Prusy Instytutu Sadownictwa, gdzie później pełnił funkcje zastępcy dyrektora ds. naukowych. W Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa przez wiele lat był kierownikiem Zakładu Hodowli, Oceny Odmian i Szkółkarstwa Roślin Sadowniczych, a następnie Zakładu Oceny Odmian i Szkółkarstwa Roślin Sadowniczych. Wchodził w skład II kadencji Rady Naukowej Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa.
Autor licznych publikacji naukowych, książek i artykułów popularno-naukowych z zakresu sadownictwa i szkółkarstwa, miał wszechstronną wiedzę sadowniczą, był bardzo ceniony w krajowych i międzynarodowych kręgach naukowych. Profesor Alojzy Czynczyk prowadził prace dotyczące metod produkcji zdrowego materiału szkółkarskiego na potrzeby rozwoju polskiego sadownictwa. Z Jego inicjatywy i kierowanego przez Niego Zakładu w latach siedemdziesiątych założono pięć pierwszych w Polsce sadów zraźnikowych na potrzeby produkcji materiału szkółkarskiego wolnego od chorób wirusowych. Profesor był znanym propagatorem i promotorem wielu przetestowanych w sadach doświadczalnych ISiK podkładek. Niektóre z nich są stosowane w produkcji sadowniczej do dziś. Dużo uwagi i pracy poświęcił badaniom przydatności do produkcji sadowniczej drzewek jabłoni ze wstawkami skarlającymi. Z sukcesem prowadził również prace nad wyselekcjonowaniem wartościowych podkładek generatywnych dla gruszy.
Szczerze oddany pracy zawodowej, którą wykonywał z wielkim zaangażowaniem i pasją. Za swoją działalność naukową i popularyzatorską był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. Srebrny Krzyż Zasługi oraz odznaczenie „Zasłużony Pracownik Rolnictwa”, jak również nagrodę jubileuszową za 45 lat pracy w Instytucie i innych zakładach pracy.
W naszej pamięci pozostanie jako Wielki Patriota, pracujący zawsze dla „kochanej Ojczyzny”, a także jako Osoba niezwykle odpowiedzialna i bardzo uczynna. Odszedł od nas szlachetny, prawy i dobry Człowiek.


Cześć Jego Pamięci
W dniu 17 listopada o godzinie 13.00 rozpocznie się pożegnanie Zmarłego w kaplicy szpitalnej w Skierniewicach. Msza św. żałobna zostanie odprawiona o godz. 14.00 w kościele św. Jakuba Apostoła przy ul. Senatorskiej 11/13, po której odbędzie się ceremonia złożenia ciała do grobu na cmentarzu komunalnym w Skierniewicach przy ul. Strobowskiej.
Dyrekcja oraz Pracownicy Instytutu Ogrodnictwa
|