Zmarł prof. dr hab. Alojzy Czynczyk


Śp.

Prof. dr hab. Alojzy Czynczyk


był wybitnym specjalistą w dziedzinie szkółkarstwa roślin sadowniczych, przez pięćdziesiąt lat związany zawodowo z Instytutem Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach.
Urodził się 8 sierpnia 1933 roku w Nowo-Święcianach na Wileńszczyźnie. W roku 1946 jako repatriant wraz z rodziną przybył na ziemie odzyskane do Giżycka. W 1956 roku, zaraz po ukończeniu studiów w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, rozpoczął pracę w Zakładzie Naukowo Badawczym Dąbrowice, w gospodarstwie Prusy Instytutu Sadownictwa, gdzie później pełnił funkcje zastępcy dyrektora ds. naukowych. W Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa przez wiele lat był kierownikiem Zakładu Hodowli, Oceny Odmian i Szkółkarstwa Roślin Sadowniczych, a następnie Zakładu Oceny Odmian i Szkółkarstwa Roślin Sadowniczych. Wchodził w skład II kadencji Rady Naukowej Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa.


Autor licznych publikacji naukowych, książek i artykułów popularno-naukowych z zakresu sadownictwa i szkółkarstwa, miał wszechstronną wiedzę sadowniczą, był bardzo ceniony w krajowych i międzynarodowych kręgach naukowych. Profesor Alojzy Czynczyk prowadził prace dotyczące metod produkcji zdrowego materiału szkółkarskiego na potrzeby rozwoju polskiego sadownictwa. Z Jego inicjatywy i kierowanego przez Niego Zakładu w latach siedemdziesiątych założono pięć pierwszych w Polsce sadów zraźnikowych na potrzeby produkcji materiału szkółkarskiego wolnego od chorób wirusowych. Profesor był znanym propagatorem i promotorem wielu przetestowanych w sadach doświadczalnych ISiK podkładek. Niektóre z nich są stosowane w produkcji sadowniczej do dziś. Dużo uwagi i pracy poświęcił badaniom przydatności do produkcji sadowniczej drzewek jabłoni ze wstawkami skarlającymi. Z sukcesem prowadził również prace nad wyselekcjonowaniem wartościowych podkładek generatywnych dla gruszy.

Szczerze oddany pracy zawodowej, którą wykonywał z wielkim zaangażowaniem i pasją. Za swoją działalność naukową i popularyzatorską był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. Srebrny Krzyż Zasługi oraz odznaczenie „Zasłużony Pracownik Rolnictwa”, jak również nagrodę jubileuszową za 45 lat pracy w Instytucie i innych zakładach pracy.


W naszej pamięci pozostanie jako Wielki Patriota, pracujący zawsze dla „kochanej Ojczyzny”, a także jako Osoba niezwykle odpowiedzialna i bardzo uczynna. Odszedł od nas szlachetny, prawy i dobry Człowiek.
Cześć Jego Pamięci
W dniu 17 listopada o godzinie 13.00 rozpocznie się pożegnanie Zmarłego w kaplicy szpitalnej w Skierniewicach. Msza św. żałobna zostanie odprawiona o godz. 14.00 w kościele św. Jakuba Apostoła przy ul. Senatorskiej 11/13, po której odbędzie się ceremonia złożenia ciała do grobu na cmentarzu komunalnym w Skierniewicach przy ul. Strobowskiej.


Dyrekcja oraz Pracownicy
Instytutu Ogrodnictwa

 

POWIĄZANE TAGI:

INSTYTUT OGRODNICTWA

Siedziba Dyrekcji
ul. Konstytucji 3 Maja 1/3
96-100 Skierniewice
Tel.: 46 833 22 11 do 13 - Centrala
Fax: 46 833 31 86
e-mail: io@inhort.pl


ul. Pomologiczna 18
96-100 Skierniewice
Tel.: 46 833 20 21 - Centrala, 46 833 42 23 - Centrala
Fax: 46 833 32 28

ZAKŁAD PSZCZELNICTWA
W PUŁAWACH

ul. Kazimierska 2A
24-100 Puławy
Tel.: 81 886 42 08, 81 886 21 64
Fax: 81 886 42 09
e-mail:zaklad.pszczelnictwa@inhort.pl

MAPA DOJAZDU

© Copyright 2011 Instytut Ogrodnictwa, wszystkie prawa zastrzeżone / Kontakt: < Redaktor > < Webmaster >