Owoce – Polska Smakuje

30 maja 2019 roku w Warszawie odbyło się spotkanie prasowe inaugurujące kampanię „Czas na polskie superowoce”, z udziałem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jana Krzysztofa Ardanowskiego, głównego inspektora sanitarnego – prof. Jarosława Pinkasa, eksperta z Instytutu Ogrodnictwa, plantatorów, przedstawicieli Krajowego Związku Producentów Owoców i Warzyw, Stowarzyszenia Plantatorów Truskawki oraz innych organizacji branżowych i grup producenckich, które w zakresie swojej działalności zajmują się truskawką. Gatunek ten był tematem przewodnim pierwszego z cyklu spotkań, w ramach projektu pod nazwą „Owoce – Polska Smakuje”, które mają na celu promocję rodzimych odmian owoców sezonowych oraz propagowanie nawyku ich codziennego spożywania.

Instytut Ogrodnictwa reprezentowała dr Agnieszka Masny – kierownik Zakładu Hodowli Roślin Ogrodniczych i jednocześnie ekspert w dziedzinie hodowli nowych odmian truskawki. W krótkiej prezentacji przedstawiła, wyhodowaną w Skierniewicach, deserową odmianę ‘Grandarosa’, chronioną prawnie na terenie całej Unii Europejskiej. Jest to odmiana średnio wczesna, o wysokiej plenności. Jej efektowne, przyciągające wzrok owoce są bardzo duże, stożkowate, pomarańczowoczerwone, równomiernie wybarwione, o bardzo silnym połysku, wyjątkowo jędrne i wytrzymałe na odgniecenia. Co najważniejsze są to truskawki niezwykle aromatyczne i bardzo smaczne. Badania laboratoryjne potwierdziły wysoką zawartość cukrów rozpuszczalnych i witaminy C w owocach tej odmiany. Według opinii plantatorów truskawki te doskonale znoszą transport na znaczne odległości, także poza granice naszego kraju.

Odmiana ‘Grandarosa’ wyśmienicie nadaje się do uprawy wielkotowarowej w gruncie, również tej prowadzonej na przyspieszony zbiór owoców pod niskimi i wysokimi osłonami. Badania wykonane w ostatnich latach w Instytucie Ogrodnictwa potwierdzają ponadto jej przydatność do uprawy bezglebowej na rynnach pod wysokimi osłonami, wykorzystywanej w celu uzyskania dwukrotnego owocowania w ciągu 12 miesięcy (na letnio-jesienny zbiór owoców z zastosowaniem opóźnionego wysadzania roślin frigo i zbiór przyspieszony wiosną następnego roku).

http://latozborowkami.pl/60265-grandarosa-polska-odmiana-ktora-zaczela-zdobywac-europejskie-rynki

 

POWIĄZANE TAGI:

INSTYTUT OGRODNICTWA

Siedziba Dyrekcji
ul. Konstytucji 3 Maja 1/3
96-100 Skierniewice
Tel.: 46 833 22 11 do 13 - Centrala
Fax: 46 833 31 86
e-mail: io@inhort.pl


ul. Pomologiczna 18
96-100 Skierniewice
Tel.: 46 833 20 21 - Centrala, 46 833 42 23 - Centrala
Fax: 46 833 32 28

ZAKŁAD PSZCZELNICTWA
W PUŁAWACH

ul. Kazimierska 2A
24-100 Puławy
Tel.: 81 886 42 08, 81 886 21 64
Fax: 81 886 42 09
e-mail:zaklad.pszczelnictwa@inhort.pl

MAPA DOJAZDU

© Copyright 2011 Instytut Ogrodnictwa, wszystkie prawa zastrzeżone / Kontakt: < Redaktor > < Webmaster >