AKTUALNOŚCI
WYDARZENIA
Polski Kongres Rozwoju
Wisła, 6 grudnia 2024 r.
6 grudnia 2024 roku w Hotelu Stok w Wiśle odbył się Polski Kongres Rozwoju. Jednym z partnerów wydarzenia był Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy, w którym realizowane są międzynarodowe projekty SPIN-FERT, AgroBioConnect i Excalibur.
Pracownicy Instytutu aktywnie uczestniczyli w Kongresie. Prof. dr hab. Eligio Malusa wziął udział w debacie eksperckiej pt. „Komercjalizacja wyników działalności B+R, czyli trudne małżeństwo nauki z biznesem”, w której uczestniczyli również przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), uczelni wyższych oraz przedsiębiorcy. Z kolei dr hab. Małgorzata Tartanus wystąpiła podczas sesji otwartej, prezentując prelekcję pt. „Nauka ogrodnicza – rozwiązania dla praktyki”. W swoim wystąpieniu omówiła badania prowadzone w Instytucie, zaprezentowała założenia kilku realizowanych projektów, a także szczegóły jednego z zadań celowych finansowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Systemu Wspomagania Decyzji w ochronie roślin HortiOchrona.
Podczas Kongresu na stoisku Instytutu prowadzono badania ankietowe związane z realizacją projektu SPIN-FERT, m.in. w ramach działań „Molekuły pamięci” oraz „Oceń kompost”.
W trakcie trwania głównej gali Kongresu dr hab. Małgorzata Tartanus została wyróżniona w ramach programu wizerunkowego „Polski Innowator”, który honoruje osoby ze świata nauki, biznesu i samorządu wpływające na postęp i innowacyjność. Pani Małgorzata Tartanus otrzymała nagrodę w kategorii Osobowość Nauki za realizację licznych projektów badawczo-rozwojowych, w tym projektu „Rozwój i adaptacja systemów wspomagania decyzji w ochronie roślin ogrodniczych – HortiOchrona”. Wyróżniono ją także za wybitne osiągnięcia krajowe w zakresie wdrażania postępu w rolnictwie, realizację innowacyjnych rozwiązań oraz upowszechnianie wyników badań naukowych.