Skip to content

VII Akademia Sokowa „Produkty sokownicze – jakość, technologia i oczekiwania konsumentów”

Skierniewice, 15 listopada 2023 r.

            15 listopada 2023 roku w Instytucie Ogrodnictwa – Państwowym Instytucie Badawczym odbyła się VII Akademia Sokowa współorganizowana przez Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków oraz Instytut Ogrodnictwa – PIB. Wydarzenie to było nie tylko powrotem do cyklu konferencji po przerwie pandemicznej, ale również doskonałą okazją do integracji środowisk naukowych, akademickich i biznesowych. Gości serdecznie powitały dyrektor IO-PIB – prof. dr hab. Dorota Konopacka oraz Sekretarz Generalny KUPS – dr inż. Barbara Groele.

Temat konferencji „Produkty sokownicze – jakość, technologia i oczekiwania konsumentów” odzwierciedlał zakres omawianych zagadnień. Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać bardzo ciekawych prezentacji przygotowanych i wygłoszonych przez ekspertów z ośrodków akademickich i naukowych oraz przedstawicieli branży, m.in. na temat:

  • cukru w owocach, warzywach, sokach i jego wpływu na dietę,
  • wymagań sensorycznych konsumentów wobec soków,
  • fermentowanych produktów napojowych (soków warzywnych, owocowych, napojów roślinnych),
  • badań mikrobiologicznych soków NFC, soków HPP, soków, nektarów owocowych i warzywnych
  • planowanych zmian legislacyjnych związanych z dyrektywą sokową,
  • soków owocowych i warzywnych, produktów fermentowanych w Centrum Przetwórstwa  Produktów Ogrodniczych.

            Niezwykle interesujący był również panel dyskusyjny, moderowany przez pana Jacka Krystoforskiego (Przewodniczącego Sekcji Producentów Soków Bezpośrednich – Sekcja NFC), w którym wzięli udział eksperci związani z branżą przetwórczą i sadownictwem – co pozwoliło na wszechstronne spojrzenie na kwestie dotyczące jakości produktów sokowniczych i oczekiwań konsumentów.

            Ciekawym punktem konferencji było również zwiedzanie Laboratorium Badania Bezpieczeństwa Żywności, Laboratorium Fizjologii Pozbiorczej Produktów Ogrodniczych oraz Centrum Przetwórstwa Produktów Ogrodniczych. Uczestnicy mieli okazję przyjrzeć się potencjałowi analityczno-badawczemu IO-PIB oraz skosztować wytwarzane produkty z owoców i warzyw w Centrum Przetwórstwa Produktów Ogrodniczych, co stanowiło doskonałe uzupełnienie teoretycznej części spotkania.

            W Akademii Sokowej wzięło udział ok. 80 uczestników, wśród których byli przedstawiciele administracji państwowej, środowiska naukowego zajmującego się przetwórstwem owoców i warzyw, jak również przedstawiciele przemysłu branży sokowniczej.

image_pdfPobierz PDFimage_printDrukuj
Udostępnij na: